Petra – praktyczne porady

Petra, jeden z 7 cudów świata położony na południu Jordanii. Najpopularniejsza atrakcja, w 2019 roku odwiedziło ja ponad milion turystów. Petra jest stolicą starożytnego miasta zbudowanego przez Nabatejczyków, miejsce wpisane jest na Listę UNESCO. Wykute w skałach grobowce, góry o wspaniałych kolorach, przepiękna sceneria i zapychające dech w piersiach widoki. Oprócz niesamowitej historii Petra jest również rajem dla aktywnych osób. Oferuje wiele szlaków na bardziej i mniej intensywne piesze wędrówki.

Na początek kilka cennych informacji, które ułatwią Ci zwiedzanie 😉.

Petra to kompleks górski, w którego skład wchodzi wiele szlaków, skalne miasto oraz Mała Petra. Położona jest przy mieście Wadi Musa, gdzie znajduje się główne wejście i visitors center. Nie zależnie czy masz Jordan Pass (od 70 JOD) czy kupujesz bilet osobno (od 50 JOD) musisz udać się do kasy, aby odebrać/kupić bilet. Znajdziesz tam również restauracje, sklepy z pamiątkami oraz toalety :). Po wyjściu z visitors center czeka Cię kontrola biletów i możesz rozpocząć zwiedzanie. Petrę należy opuścić przed zachodem słońca, jest to ważne, ponieważ szlaki nie są oświetlone i po zmroku robi się niebezpiecznie.

Po całej Petrze można poruszać się swobodnie, sam zdecydujesz o miejscach, w które pójdziesz. Najbardziej popularny jest szlak prowadzący od wejścia, przez Skarbiec, miasto (amfiteatr, grobowce, ulice …) do Monastyru. Do Skarbca, który widzicie na większości zdjęć z Jordanii prowadzi prosta, niewymagająca dobrej kondycji fizycznej droga przez kanion. Kolejną częścią jest miasto, większość atrakcji znajduje się przy głównej drodze. Trzecią częścią jest droga prowadząca do Monastyru, położonego na szczycie góry. Szlak jest bardziej wymagający, ale każda zdrowa osoba spokojnie sobie z nim poradzi. Aby dotrzeć na szczyt trzeba pokonać 350 kamiennych schodów. Widoki są tego warte, w każdym momencie można zawrócić a trasa jest naprawdę warta wysiłku. Ta trasa średnio zajmuje ok. 6 godzin. Jeśli będziesz mieć czas i siły możesz oddalić się od głównej trasy, eksplorując wiele, znajdujących się przy niej jaskiń. Jest to najlepsza opcja jeśli spędzacie w Petrze jeden dzień.

Aby zrobić instagramowe zdjęcie z półki skalnej z widkowiem na skrarbiec będziesz musiał uiścić opłatę. Jest to oficjalna kwota 10 Jod pobierana w budce przy wejściu na skałę.

Dostępne są również szlaki prowadzące na Grób Arona, Górę Ofiarną czy pozwalające zobaczyć z bliska grobowce. Aby je przejść, musisz zaplanować pobyt w Petrze na 2 lub 3 dni. Poza głównym szlakiem większość jest słabo oznaczona i może wymagać przewodnika. Jeśli się jednak zgubisz, jest duża szansa, że na trasie spotkasz Beduina, który pomoże Wam trafić do celu i pewnie poczęstuje herbatą 🙂 Pamiętaj jednak aby tak planować trasę, by zakończyć ją przed zmrokiem.

Możliwe jest również wejście do Petry „od tyłu”. Jest to droga prowadząca od Małej Petry do Monastyru, który mieści się na szczycie. Przy wejściu do Małej Petry znajduje się visitor center gdzie można kupić bilet na shuttle jeepa 5 Jod. Jeep zaoszczędza sporo trasy i podwozi do początku szlaku na Monastyr. Trasa jest łatwa, nie wymaga przewodnika. Trekking jest o średniej intensywności z przepięknymi widokami.

Przez cały pobyt Beduini będą oferować Ci przejażdżki na wielbłądach czy wjazd na szczyt na osiołku. Proszę, nie korzystaj z tych usług. Hasła jak donkey taxi, ferrari taxi itp. będą brzmiały zabawnie, ale niestety Beduini nie traktują tych zwierząt dobrze. Byłam wiele razy świadkiem bicia osłów, szarpania, bo wycieńczone nie chciały wspinać się z turystami na grzbiecie. Dobrym miejscem na przejażdżkę na wielbłądzie jest Wadi Rum, gdzie właściciele dbają o swoje zwierzęta.

Petrę możesz zwiedzić również z przewodnikiem. Niestety duża część przewodników, która czeka przy visitors center opowie Ci praktycznie to, co przeczytasz w internecie. Mogę Ci polecić kilka osób, które są pasjonatami swojej pracy i jeśli interesuje Cię historia, zabytki i tajemnice Petry to na prawdę warto.

Na szlaku miniesz stragany, restauracje, sklepiki oraz toalety. Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w wodę i przekąski, ceny w środku będą sporo wyższe.

Latem w Petrze będzie gorąco, bardzo duża część trasy nie jest zacieniona. Zabierz ze sobą nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, plecak, ubierz się na cebulkę i nie zapomnij o wygodnych butach.

PETRA BY NIGHT
Jest to show odbywające się po zmroku, trwa ok. 2 godzin. Grupa zbiera się przed wejściem i przechodzi razem do Skarbca, droga oświetlona jest jedynie świecami. Panuje niepowtarzalny, romantyczny klimat. Po dotarciu do skarbca jest czas na podziwianie wykutej w skale budowli, podświetlonej różnokolorowym światłem. Organizatorzy zapewniają też dodatkowe atrakcje jak np. story telling czy występy artystyczne. Petra by night organizowana jest w poniedziałki, środy oraz czwartki a bilet kosztuje 17 JOD (dzieci poniżej 10 roku życia za darmo, zakup w visitors center lub u lokalnych biur podróży, często również w recepcji hotelu).

NOCLEG
Jeśli Twój plan zakłada nocleg w okolicach Petry, masz kilka opcji. W Wadi Musa znajdziesz hotele o różnym stopniu standardu, najlepiej szukać na booking.com. Lokalni Mieszkańcy wynajmują również pokoje i mieszkania na AirBnb, sprawdź dobrze opinie przed rezerwacją. Jest bardzo dużo fajnych miejsc, ale zdarzają się nie do końca komfortowe warunki lub nieodpowiedzialni właściciele. Pokoje będą też dostępne w okolicznych wioskach. Mam wrażenie, że większość mieszkańców tego rejonu jeśli ma tylko wolny pokój wynajmuje go turystom :). Moim ulubionym wyborem są campy położone w okolicy Małej Petry. Jest to najlepsza opcja, jeśli masz zamiar spędzić tam, chociaż 1 wieczór. Campy mogą być bardzo luksusowe jak np. Bubble Camp, ja z całego serca polecam Little Petra Bedouin Camp. Jest położony pomiędzy górami, czysty, panuje tam świetna atmosfera, zawsze pali się ognisko i serwują przepyszne jedzenie. Jeśli zdecydujesz się na inny camp, sprawdź opinie i skontaktuj się z właścicielem przed rezerwacją. Niektóre campy są rzadko odwiedzane a ich właściciele mimo możliwości bookingu nie otwierają obiektu, prawdziwa historia. Skontaktuj się ze mną jeśli potrzebujesz pomocy z rezerwacją.

TIPS
– wiele pamiątek kupisz taniej w środku Petry niż w visitors center (jest tu jednak większy wybór). Pamiętaj o negocjowaniu cen 😉
– uważaj na Beduinów oferujących swoje usługi. Nie ma obowiązku wynajmowania przewodnika wchodząc do Petry. Jeśli zdecydujesz się na ich pomoc ustal wcześniej cenę, upewnij się, czy jest ona za osobę, czy za grupę.
– w cenie biletu jest transport konną do kanionu jednak Beduini zazwyczaj proszą o dodatkową opłatę.
– jeśli w którymkolwiek momencie potrzebujesz pomocy lekarza proś pracujących w Petrze Beduinów o pomoc. Jest kilka miejsc, gdzie może po Ciebie przyjechać auto i np. w razie skręcenia kostki wywieźć z Petry. Taka pomoc jest bezpłatna, pracowników Petry spotkasz w restauracjach i w jeżdżących po głównych szlakach Jeepach. Na miejscu jest też policja turystyczna.

Jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz pomocy w organizacji wyjazdu jestem do Twojej dyspozycji 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *