Ramadan a podróżowanie

Zacznijmy od tego czym jest Ramadan.  Jest to 9 miesiąc kalendarza muzułmańskiego, dlatego data co roku się zmienia. W 2022 rozpoczęcie najprawdopodobniej przypadnie 2.04, najprawdopodobniej, ponieważ pierwszy dzień wyznacza faza księżyca. Jest to dla Muzułmanów święty miesiąc, ponieważ w tym miesiącu rozpoczęło się objawianie Koranu. Muzułmanie przez cały miesiąc będą pościć od świtu do zachodu słońca. Ramadan jest czasem oczyszczenia duchowego, dobrych nawyków, życia zgodnie z przykazaniami religii, dzielenia się z biedniejszymi i modlitwy. 

Jak wygląda ten miesiąc w praktyce? Wypowiem się o Jordanii, w której mieszkam. Za każdym razem mam wrażenie, że czas podczas Ramadanu trochę zwalnia. Życie wielu Jordańczyków przechodzi w tryb nocny, w ciągu dnia wszystko jest trochę wolniejsze. Domy, ulice miast, restauracje i firmy udekorowane są ramadanowymi dekoracjami, wszędzie panuje świąteczna atmosfera. Po zachodzie słońca, kiedy jest moment przerwania postu, często ludzie będą na ulicach rozdawać wodę i daktyle. Życie zaczyna się nocą kiedy po przerwaniu postu Jordańczycy będą spędzać czas często poza domem, odwiedzając rodzinę, restauracje czy inne popularne miejsca. 

Amman, Downtown

Jaki wpływ ma Ramadan na podróżowanie po Jordanii? 

W sektorze turystycznym wszystko będzie funkcjonować bez zmian. W tym roku, szczególnie po kryzysie związanym z Koroną wszyscy chcą pracować normalnie. Hotele będą miały otwarte restauracje i serwowały posiłki bez zmian, na Wadi Rum również campy będą organizowały jeep toury i przyjmowały gości. Restauracje, które głównie utrzymują się z turystów jak w Petrze czy Akabie będą otwarte. Wszystkie atrakcje również nie zmieniają godzin otwarcia czy reguł funkcjonowania. 

Warto jednak pamiętać, że lokalne restauracje czy sklepy będą otwierały się trochę później. W niektórych miejscach może być możliwość jedynie zamówienia na wynos. Warto zabrać z Polski przekąski na pierwszy dzień a później robić małe zapasy, aby mieć jedzenie i picie w ciągu dnia. Po zachodzie słońca wszystkie miasta będą tętnić życiem a restauracje, aż do świtu będą przyjmować gości, na ulicach pojawią się stragany z lokalnymi przysmakami. 

O czym trzeba pamiętać? 

Miej wyrozumiałość dla poszczących. W ciągu dnia nie jedz, nie pij oraz nie pal w miejscach publicznych. Miej cierpliwość, post jest wysiłkiem,  czasem poszczący może pracować trochę wolniej czy mieć mniej energii. W miejscach turystycznych panują inne zasady. Będąc w Petrze, resorcie czy na Pustyni normalnie możesz jeść i pić. Nie zapomnij jednak o szacunku dla osób, które poszczą i nie proponuj wody czy jedzenia. Zapytaj, czy danej osobie nie będzie przeszkadzać jeśli w jej towarzystwie zapalisz papierosa. Przed przyjazdem poczytaj trochę o Islamie, Ramadanie i kulturze w Jordanii. Każdy pracujący w turystyce chętnie przybliży Ci informacje ale jeśli chcesz nawiązać dobry kontakt z lokalsami nie powtarzaj bzdur i stereotypów jak np. „Allah nie widzi w nocy”.

Ubiór, zarówno jeśli chodzi o Panów jak i Panie powinien być skromy Tutaj jest różnica pomiędzy tym co można a co się powinno. Nie ma przepisów, które nakazywałyby określony ubiór w Jordanii, ale moim zdaniem ze względu na szacunek, szczególnie podczas Ramadanu turyści powinni unikać krótkich szortów, czy w przypadku Pań dużych dekoltów. Zawsze sprawdzą się luźne, przewiewne ubrania czy T-shirty. Tak jak w miejscach turystycznych Jordańczycy są przyzwyczajeni, tak w lokalnych miejscach wyzywający ubiór będzie spotykał się ze spojrzeniami czy zaczepkami.

Podczas Ramadanu wszystkie sklepy monopolowe będą zamknięte. Wieczorami w miastach będzie dużo większy ruch, czasem nawet korki. 

Ramadan to też czas specjalnych przysmaków. Ulice będą pełne stoisk ze świeżymi sokami i typowymi dla Ramadanu napojami jak Jallab, czy atayef – pierożki na słodko, wypełnione serem lub orzechami. Jest to pierwszy Ramadan od pandemii, który odbędzie się bez restrykcji, wszyscy czekają na kulinarne i wizualne atrakcje 🙂 

Czy warto odwiedzić Jordanię podczas Ramadanu? Moim zdaniem, tak. Możemy poczuć chociaż trochę tej niepowtarzalnej atmosfery, w każdym Arabskim kraju będzie to szczególny czas. W tym roku Ramadan wypada w kwietniu, jednym z lepszych miesięcy ze względu na pogodę, wiosna w Jordanii jest przepiękna. Ilość turystów będzie znacznie mniejsza, dzięki czemu można spokojniej zwiedzać. Pakuj walizkę i przyjeżdżaj do Jordanii, szczególnie jeśli zależy Ci na poznaniu bardziej kultury i tradycji 😉 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *