Jak wypożyczyć samochód w Jordanii

Wypożyczenie samochodu to zmora wielu podróżników. Jak nie przepłacić i na co uważać? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.

Zacznijmy od tego, że ruch w Jordanii różni się od europejskiego. Kierowcy komunikują się za pomocą klaksonu, często zamiast kierunkowskazów używają rąk, a linie na jezdni mają raczej charakter dekoracyjny. Ale spokojnie, każdy kierowca z doświadczeniem sobie poradzi. Bądź ostrożny i miej oczy dookoła głowy, nigdy nie wiesz kiedy na drogę wyskoczy pieszy, koza czy wielbłąd. Nie jest to kraj na bicie rekordów prędkości, w miastach i na ich obrzeżach znajdziesz radary (mandat za przekroczenie prędkości od 20 JOD ~ 1 JOD – 5,24 zł). Na drodze zaskoczą Cię również progi zwalniające (są wszędzie, często nieoznaczone) i dziury. Pokonanie 100 km czasem zajmuje nawet 1,5 h. Najbardziej zwariowany ruch będzie w miastach, wielu turystów z tego powodu omija Amman. W Jordanii większość samochodów jest w automacie (benzyna), ułatwia to jazdę po górzystym terenie. Wypożyczalnie oferują również SUVy i Jeepy, nie są one konieczne, osobówka daje sobie spokojnie radę.

Wybierając wypożyczalnie możesz korzystać z usług sieciówek jak i lokalnych firm. Nie zależnie gdzie wypożyczysz samochód, masz 2 opcje: normalne i pełne ubezpieczenie. Bez dodatkowego ubezpieczenia za dobę zapłacisz ok. 25 JOD, jednak będziesz odpowiadać za ewentualne szkody. W zależności od wypożyczalni ta kwota nieobjęta ubezpieczeniem wynosi od 300 do nawet 1000 JOD. Czyli odpowiadasz za drobne szkody do wysokości kwoty objętej w umowie (jeśli będzie to rysa np. 50 JOD) a w przypadku szkody całkowitej pokrywasz jedynie kwotę objętą umową (np. 300 JOD, mimo że szkody są dużo wyższe). Dodatkowe ubezpieczenie to koszt ok. 10 JOD za dzień (w zależności od firmy) wykupując tę opcję, nie ponosisz żadnych kosztów w razie uszkodzenia auta.

Czy ubezpieczenie dodatkowe jest istotne? Moim zdaniem tak, szczególnie jeśli nie masz doświadczenia w prowadzeniu auta w krajach arabskich. Przede wszystkim da Ci spokój, nie będziesz się stresować na każdej drodze, że kamień czy dziura uszkodzi auto. O zarysowania i drobne szkody najłatwiej w mieście, zdarzają się nawet jeśli zostawisz samochód na parkingu. Więcej wypadków zdarza się również zimą kiedy pada deszcz i łatwo o poślizg. Decyzja należy do Ciebie, pamiętaj, aby przed podpisaniem umowy sprawdzić dokładnie jej warunki.

Z jakiej wypożyczalni korzystać? Przetestowałam sporo firm i najlepsze są lokalne wypożyczalnie. Sieciówki takie jak Thrifty, Budget itp. są często droższe i musicie dokładnie sprawdzać umowy (szczególnie zapis o odpowiedzialności w razie wypadku i ubezpieczeniu). Lokalne firmy nie będą blokować środków na karcie, będą tańsze i zazwyczaj bardziej dbają o klientów. Najlepiej porównać oferty kilku wypożyczalni i wybrać najlepszą.

Współpracuję z kilkoma lokalnymi wypożyczalniami, które sama sprawdziłam, korzystając z ich usług. Nie podaje tutaj nazw, ale chętnie pomogę Ci z wynajmem auta. Nie pobieram prowizji, dzięki dużej ilości rezerwacji mogę wynegocjować lepsze stawki, z których sama korzystam i na bieżąco kontrolować jakość pracy wypożyczalni. Jeśli jesteś zainteresowany, wypełnij poniższy formularz lub wyślij maila.

OFERTA

Tips!
– Po Jordanii jeździj ostrożnie. Uważaj na progi zwalniające, ludzi i zwierzęta na drodze, a szczególną ostrożność zachowaj gdy pada deszcz.
– Wykup dodatkowe ubezpieczenie, korzystaj z lokalnych wypożyczalni
– Uważaj na stacjach benzynowych, szczególnie w okolicach miejsc turystycznych. Panowie czasem oszukują, będą wlewać droższą benzynę, zerować szybko licznik czy nabijać nieprawidłową kwotę na terminalu. Nie jest to reguła, ale zdarzyło mi się, szczególnie na stacji przy wyjeździe z Wadi Rum. Zwróć na to uwagę.

3 thoughts on “Jak wypożyczyć samochód w Jordanii

 • 19 września, 2021 at 1:34 pm
  Permalink

  Proszę o pomoc w wynajęciu samochodu wz miejscem odbioru i zerotu na lotnisku w Ammanie.

  Reply
  • 29 marca, 2022 at 10:55 am
   Permalink

   Prosze o pomoc w wynajeciu samochodu od 15 do 22 kwietnia 2022. Lotnisko Amman.

   Reply
 • 27 kwietnia, 2022 at 3:36 pm
  Permalink

  Cześć,

  Wybieramy się z żoną do Jordanii.
  Jesteśmy niedoświadczeni w wypożyczaniu aut. Mogłabyś nam pomóc ? Bylibyśmy wdzięczni…
  Lądujemy w Ammanie 13 maja i możemy wypożyczyć auto od 13 godziny. Oddanie musi nastąpić do 9 godziiny dnia 20 maja.
  Dziękuję za wszelką pomoc 🙂

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *