Pogoda w Jordanii

Najczęściej pojawiającym się pytaniem jest kiedy najlepiej odwiedzić Jordanię. Nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi, każda z pora roku ma swój urok. Pomogę Ci jednak dobrać porę wyjazdu do Twoich preferencji.

Pamiętaj, że w Jordanii są trzy strefy klimatyczne a różnica pomiędzy regionami może wynieść nawet 10 stopni. Także kiedy wysoko w górach jest 10 stopni nad Morzem Martwym będzie w okolicach 20.

Zacznijmy od początku roku. Styczeń do marca to najzimniejsze miesiące. Możemy spodziewać się kilku deszczowych dni w tygodniu a nawet opadów śniegu. Planując wakacje zimą warto mieć pole do zmiany noclegów gdyby okazało się, że pogoda nie jest zbyt łaskawa w danym miejscu. Plusem wakacji zimą jest niski sezon, unikniesz tłumów, hotele oferują niższe ceny i nie ma problemu z dostępnością. Jest do idealny czas dla osób które nastawiają się głównie na zwiedzanie, pogoda umożliwia długie wędrówki po ruinach Petry czy Jerash. Plażowanie nadal jest możliwe, nawet zimą w Akabie zazwyczaj jest powyżej 20 stopni. Kąpiele i nurkowanie również są możliwe jednak trzeba pamiętać, że woda zimą jest dość chłodna. Natomiast jest to dobry czas na kąpiele w Morzu Martwym, w którym woda jest cieplejsza. Zima jest również jedynym czasem kiedy warto wybrać się do gorących źródeł Ma’in. Ze względu na opady niektóre kaniony mogą nie być dostępne. Wadi Mujib jest zamknięty do wiosny, przez ostatnie dwa lata otwierał się w maju. Planując nocleg na pustyni polecam namioty z ogrzewaniem, noce na początku roku są bardzo zimne. Temperatura potrafi spaść nawet poniżej 0. Warto zabrać ze sobą ciepłą odzież.

Wiosna w Jordanii to jeden z piękniejszych okresów. Jest to również szczyt sezonu turystycznego. Wybierając się do Jordanii od kwietnia do czerwca nastaw się na tłumy, może być również problem z dostępnością hoteli czy aut. Warto rezerwować wszystko z wyprzedzeniem. Początek wiosny może być jeszcze lekko deszczowy a na pustyni nadal noce będą chłodne. Dni będą coraz dłuższe i cieplejsze. Jest to jedyna pora roku kiedy można zobaczyć kwitnącą pustynie. Wydmy usłane kwiatami i zielonymi trawami robią duże wrażenie. Nadal jest to dobry czas na zwiedzanie jednak należy pamiętać, że z każdym miesiącem będzie coraz cieplej a w czerwcu w Petrze jest już bardzo gorąco. Kaniony będą w większości dostępne, Wadi Mujib otworzy się w okolicy maja. Wiosna to również super czas na trekkingi i wyprawy górskie. Nad Morzem Martwym oraz w Akabie będą dobre warunki do plażowania i kąpieli.Latem życie w Jordanii trochę spowalnia. Lipiec i sierpień to najgorętsze miesiące. Jest to idealny czas dla osób planujących odpoczynek w Akabie. Woda w morzu jest ciepła i można spędzić więcej czasu na kąpielach i opalaniu. Noce na pustyni są idealne, godzinami można leżeć pod gołym niebem obserwując gwiazdy. To właśnie podczas wakacji jest najlepsza widoczność drogi mlecznej. Niestety w ciągu dnia potrafi być bardzo gorąco co utrudnia zwiedzanie. Latem też co kilka tygodni są fale upałów gdzie temperatura dochodzi nawet to 40-50 st w zależności od regionu. Lato nie jest to też najlepszy czas na Morze Martwe, jest to najcieplejszy region w Jordanii. Planując wakacje w tych miesiącach wybrałabym jedynie kilkugodzinny pobyt nad Morzem Martwym, zarówno woda w morzu jak i basenach jest bardzo ciepła co nie daje ukojenia przy upałach. Plusem wakacji w Jordanii są niższe ceny oraz dużo mniejsza ilość turystów.

Jesień to również idealny czas na wakacje w Jordanii. Od września do grudnia możemy spodziewać się dużej ilości turystów. Jak w przypadku wiosny polecam rezerwować wszystko z wyprzedzeniem. Wysoki sezon oznacza również trochę wyższe ceny. Jesienią występują opady, pierwsze pojawiają się w okolicy października. Im bliżej zimy tym częściej będzie padał deszcz. Kanion Wadi Mujib zamyka się wraz z przyjściem pory deszczowej, zazwyczaj w okolicy listopada. Inne kaniony dostępne są w zależności od natężenia opadów. Temperatura jesienią spada co ułatwia zwiedzanie ale trzeba nastawić się na chłodne noce na pustyni. Jesień to też super czas na sporty wodne i spędzanie czasu nad Morzem Czerwonym i Martwym. Warto często sprawdzać pogodę przed wyjazdem, potrafi się zmieniać z dnia na dzień i przynieść ochłodzenie czy deszcz. Grudzień zawsze przynosi ochłodzenie, jeśli planujesz sylwestra na pustyni koniecznie zabierz odzież termiczną i dużo ciepłych ubrań.

Jak widzisz sezon w Jordanii trwa cały rok. Na pewno lepiej zwiedza się podczas chłodniejszych miesięcy ale tylko latem można podziwiać niebo na pustyni podczas ciepłych nocy. Jeśli miałabym wybrać dwa najlepsze miesiące to byłby to maj i wrzesień ale pogoda co roku się zmienia i nas zaskakuje. Idealne pogodowo miesiące oznaczają też wysoki sezon i dzikie tłumy w każdym miejscu. Polecam dobrać czas wakacji do własnych preferencji, jeśli nie lubisz upałów omijaj letnie miesiące a osoby które chciałyby się wygrzać na plaży powinny omijać zimę i wiosnę.

Najważniejsze jest zawsze nastawienie, z pozytywnym żadna pogoda nie jest straszna 🙂 Udanych wakacji! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *